Strict Standards: Non-static method Parser::showCategoryType1() should not be called statically in /public_html/conf/Classes/class.parser.php on line 250
Domy spółdzielcze, miesięcznik ogólnopolski

Tarnowska SM

 Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Spółdzielnia założona została 29 stycznia 1958 r. Dziś w jej zasobach mieszka ok. 40 tysięcy osób, a wielkie zwarte osiedla: Jasna, Westerplatte, Marynarki Wojennej, Bitwy pod Studziankami, to ogromny mieszkaniowy kompleks nazywany „drugim Tarnowem”.

 

Pierwszy budynek, przy ul. Bema 15, zasiedlono w listopadzie 1958 r. i od tej chwili zasoby mieszkaniowe Spółdzielni ciągle rosną. Do najstarszych budynków przy Bema, Batorego, Polnej, Krakowskiej (ówczesnej Stalingradzkiej), Rogoyskiego, Staropolskiego i Krasińskiego wkrótce dołączyły osiedla: Pułaskiego, Gumniska i Jasna.

W 1963 r. TSM miała 7 budynków i 478 mieszkań. W 1978 r. (20-lecie) 6025 mieszkań w 100 budynkach, w 1988 r. (30-lecie) 10868 mieszkań w 156 budynkach – widać stały wzrost stanu posiadania i dużą dynamikę rozwoju Spółdzielni. Największy rozwój przypada na lata 1976–1982. Rekordowy był rok 1976, kiedy to oddano do użytku 871 mieszkań.

W 1991 r. zakończono (rozpoczętą w 1977 r.) budowę największego spółdzielczego osiedla – Jasna we wschodniej części Tarnowa. W trzech etapach wybudowano tam 5668 mieszkań (do 1983 r. powstały nowe domy na osiedlu Jasna I dla 3123 rodzin; osiedle Jasna II rozpoczęto w 1983 r., a zakończono w 1988 r. wybudowaniem 1768 mieszkań). W 1991 r. zakończono budowę osiedla Legionów z 777 mieszkaniami.

Warto pamiętać o ludziach, na których spoczywał trud długiego marszu przez współczesną historię. Członkami założycielami Spółdzielni było 36 osób, w tym: Wiesław Kozioł, Roman Nidecki, Janusz Stankiewicz, Jerzy Szmyd, Zdzisław Baszak, Zenon Musiał. Duże zaangażowanie w rozwój TSM wykazali Stanisław Reczek i Kazimierz Kępowicz jako wieloletni Przewodniczący Rady Nadzorczej.

W ciągu 55 lat istnienia Spółdzielni zbudowano prawie 12 tysięcy mieszkań. Były one w głównej mierze kredytowane przez państwo. TSM była wtedy także inwestorem budowy pawilonów handlowych. Budowała też szkoły, żłobki i przedszkola. W ostatnich 10 latach powstało niewiele ponad 300 mieszkań, wyłącznie ze środków własnych przyszłych lokatorów.

Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa jako jedna z nielicznych już organizacji spółdzielczych prowadzi ożywioną działalność społeczno-wychowawczą. Koncentruje się ona w Osiedlowym Domu Kultury na osiedlu Westerplatte i w Klubie Środowiskowym M2 przy ul. Parkowej. Placówki te mają bogatą i zróżnicowaną ofertę dla młodszych i starszych spółdzielców. Dla tych pierwszych nie brak również interesujących propozycji na czas wakacji i ferii.
„W ciągu minionego półwiecza Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa wpisała się na trwałe w najnowszą historie miasta, służąc jego rozwojowi i zaspokajając najżywotniejsze potrzeby mieszkańców, a historia i dorobek Spółdzielni to ważny fragment przeszłości i teraźniejszości Tarnowa” (z listu prezydenta miasta Tarnowa Ryszarda Ściągały skierowanego do prezesa Zarządu TSM Tadeusza Sękowskiego z okazji jubileuszu Spółdzielni).

 


ZASOBY
TSM administruje wieloma budynkami rozproszonymi, ale głównie zarządza budynkami w zwartych osiedlach. Obecny stan to 12 tysięcy mieszkań, 173 budynki wielorodzinne i 18 domków jednorodzinnych. Mieszka w nich ok.12 tysięcy członków Spółdzielni.

Zarząd
Tadeusz Sękowski – prezes Zarządu
Aleksander Bałut – zastępca prezesa Zarządu ds. technicznych
Janina Kogut – zastępca prezesa Zarządu ds. ekonomicznych, główna księgowa
Zbigniew Sipiora – zastępca prezesa Zarządu ds. gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Rada Nadzorcza
Urszula Białas – przewodnicząca
Kazimierz Kępowicz – zastępca przewodniczącej
Marian Sarkowicz – sekretarz
Janina Bielenda, Małgorzata Charaszkiewicz, Hubert Duszkiewicz, Teresa Flis, Władysław Gieroń, Franciszek Krogulski, Krystyna Mierzejewska, Ludwik Pacześniowski, Adam Rasławski, Andrzej Serwin, Stanisław Siadek, Adam Tokarz – członkowie.

image-200
image-199
image-198
image-197
image-196
image-195
image-194
image-193
image-192
image-191