Strict Standards: Non-static method Parser::showCategoryType1() should not be called statically in /public_html/conf/Classes/class.parser.php on line 250
Puławska SM

SM „Południe”

Sytuacja polityczna i gospodarcza pod koniec lat 80. była niepewna, ale koniunktura
na mieszkania wymarzona. 20 lutego 1988 r. spółdzielnia została zarejestrowana w sądzie.
Po rejestracji zostało uzgodnione z ówczesnym prezydentem Puław Januszem Groblem,
że tereny inwestycyjne Spółdzielnia uzyska na południu miasta – stąd jej nazwa:
„Południe”. I rzeczywiście, Puławy przekazały w wieczystą dzierżawę działkę budowlaną.
Stanął tam budynek, przy osiedlu Świerczewskiego PSM, a pierwsze 44 mieszkania
w tym budynku, przy ul. Norwida 32, oddano do użytku w 1991 r.

Oprócz tej jednej działki przekazanej przez miasto wszystkie następne tereny kupowała Spółdzielnia
za gotówkę od osób fizycznych. Dlatego też status prawny gruntów jest uregulowany, poza kilkoma wyjątkami, gdy budynek stoi na dwóch działkach. Spółdzielnia „Południe” od początku zarządzająca nie tylko zasobami spółdzielczymi, ale także zasobami zakładowymi, każde w ten sposób zarobione pieniądze inwestowała w działki i co roku za te pieniądze kupowała co najmniej jedną. Reagowała również na konkretne potrzeby mieszkańców. Gdy swego czasu okazało się, że niewiele jest mieszkań trzypokojowych poszukiwanych przez młode małżeństwa, postanowiła tę lukę wypełnić. Prace zlecono zdolnym, młodym architektom. Promując odważne rozwiązania plastyczne i przestrzenne z dopracowanymi detalami architektonicznymi, Spółdzielnia nie zapomina, że najistotniejszą cechą budownictwa wielorodzinnego jest jego funkcja.

SM „Południe”
jest spółdzielnią stosunkowo młodą. Od początku swej działalności specjalizowała się nie tylko w zarządzaniu zasobami spółdzielczymi, ale też starała się pozyskiwać inne formy zasobów mieszkaniowych i zarządzać nimi. Już w 1989 r. rozpoczęto zarządzanie zasobami mieszkaniowymi kilku puławskich przedsiębiorstw (należały do nich: Zakłady Azotowe Puławy SA, PKP, PPPP „Przemysłówka” SA, Instytut Kwiaciarstwa i Sadownictwa). Początkowo były to mieszkania zakładowe, z czasem, na skutek zmian prawnych w 1994 r. i zmian struktury własnościowej, przekształcono je we wspólnoty mieszkaniowe lub zasoby spółdzielcze. W 1996 roku przejęto mieszkania zakładowe Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych w Dęblinie. Zasoby te w porozumieniu z ich mieszkańcami uspółdzielczono, zaś zgromadzone środki finansowe przeznaczono na modernizację budynków (termorenowację, modernizację instalacji ciepłowniczej, wodociągowej i gazowej).
W roku 2001 wybudowano i oddano do użytku kolektor sanitarny przy ulicy 15 Pułku Piechoty „Wilków”. Wartość tej inwestycji wynosiła 113 tys. złotych. Inne intensywne działania dotyczyły pozyskiwania nowych terenów inwestycyjnych, a także realizacji inwestycji związanej z telewizją kablową.

W 2008 roku Spółdzielnia obchodziła jubileusz 20-lecia. W ciągu tych 20 lat wybudowała i oddała do użytku setki nowych mieszkań. Założenia architektoniczne, będące efektem rodzimej myśli, są imponujące i wzbudzają zachwyt zaproszonych gości – spółdzielców z Europy Zachodniej. Jednocześnie SM „Południe” osiągnęło dobre wyniki w zarządzaniu zasobami mieszkaniowymi, stając się wiarygodnym i stabilnym podmiotem gospodarczym wyspecjalizowanym w tej dziedzinie.
Od chwili powstania Spółdzielni jej wysiłki idą w kierunku obniżenia opłat za mieszkania i podniesienia komfortu życia mieszkańców. Właśnie dzięki tego typu działaniom SM „Południe” wpisała się na trwałe w dokonania spółdzielczej sztafety pokoleń i bierze aktywny udział w twórczym kontynuowaniu dorobku spółdzielczości mieszkaniowej w Puławach i na Lubelszczyźnie.

image-593
image-592
image-591
image-590
image-589
image-588
image-587
image-586
image-585
 
image-584
image-583