Strict Standards: Non-static method Parser::showCategoryType1() should not be called statically in /public_html/conf/Classes/class.parser.php on line 250
Domy spółdzielcze, miesięcznik ogólnopolski

SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu

 Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu

Dokładnie 55 lat temu, 7.10.1958 r. w Sądzie Powiatowym dla miasta Poznania została zarejestrowana SM ,,Osiedle Młodych" w Poznaniu, na początku pod nazwą Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Osiedle Młodych”. Dziś do Spółdzielni należy ok. 37 tysięcy członków, a na jej terenie zamieszkuje ok. 73 tys. osób.

Najwięcej mieszkań oddano do użytku w latach 70. Obecnie SM ,,Osiedle Młodych", to 9 osiedli wyodrębnionych organizacyjnie i gospodarczo, 288 budynków mieszkalnych, 31 tys. mieszkań, 1200 lokali użytkowych, 7 domów kultury oraz 16 klubów i świetlic. Spółdzielnia to także zielone tereny wokół budynków, skwery, place zabaw czy miejsca rekreacji.

Dla Zarządu i Kierownictw Osiedli najważniejsza jest prawidłowa eksploatacja zasobów, profesjonalna obsługa mieszkańców, realizacja bieżących remontów, dbałość o dobry stan finansowy, a także zapewnianie mieszkańcom poprzez funkcjonujące w spółdzielni domy kultury możliwości spędzenia czasu wolnego.

Spółdzielnie od ponad 20 lat zmieniają swoje oblicze. Także SM ,,Osiedle Młodych” gospodarując bez zewnętrznego wsparcia modernizuje budynki i ich otoczenie, utrzymując na niskim poziomie opłaty i koszty. Spółdzielcze osiedla to w zdecydowanej większości budynki z nowymi elewacjami, wymienionymi oknami i instalacjami, zmodernizowanymi wejściami do budynków, estetycznymi chodnikami i zrewitalizowaną zielenią. Prace te nadal sukcesywnie są wykonywane. W miarę możliwości finansowych remontowane są także budynki użytkowe, zakładane są nowe place zabaw i zewnętrzne siłownie.
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOCIEPLENIA
Od początku czerwca br.docieplane są dwa budynki 11-to kondygnacyjne na os. Stare Żegrze. Poza termomodernizacją ścian, daszków nad loggiami i wiatrołapów zostają także wymienione rynny, barierki i osłony na balkonach, a także instalacja odgromowa. Na os. Orła Białego termomodernizacji została poddana 11-to kondygnacyjna „deska”. Przy okazji tych prac remontowane są m.in. wejścia do klatek schodowych.

Nie bez znaczenia jest realizowana od 2002 r. termomodernizacja budynków mieszkalnych. Warto zaznaczyć, że prace te, nie są finansowane przez mieszkańców, ale przez fundusz remontowy Spółdzielni pochodzący z gospodarowania mieniem Spółdzielni. Rozpoczęta została także w ubiegłym roku kompleksowa modernizacja wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania.W zdecydowanej większości spółdzielcze budynki są odnowione wewnątrz i na zewnątrz, a specjaliści oceniają ich stan jako bardzo dobry.

Na początku 2013r. oddano do użytku kapitalnie wyremontowany pawilon handlowo-usługowy na os. Orła Białego, w którym mieści się Dom Kultury ,,Na Pięterku”. Poza dociepleniem budynku i wymianą wszystkich instalacji zamontowana została także zewnętrzna winda, a w samym Domu Kultury wyremontowano wszystkie sale.

Także w tym roku poddany termomodernizacji został budynek usługowy na Os. Oświecenia 59. Remont trwał od kwietnia do czerwca br. Zmodernizowano całą elewację, wymieniono okna oraz zainstalowano nowe oświetlenie zewnętrzne.

Ciekawym przedsięwzięciem, które towarzyszy prowadzonym przez Spółdzielnię pracom termomodernizacyjnym jest ochrona ptaków na ratajskich osiedlach. Przed robotami budowlanymi, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” przeprowadza inwentaryzację miejsc lęgowych tych zwierząt oraz zabezpiecza miejsca potencjalnego gniazdowania. Takie działania są niezbędne m.in. do uzyskania przez Spółdzielnię pozwolenia na prace termomodernizacyjne. W zamian ptaki i nietoperze znajdują nowe miejsca, gdzie będą mogły zakładać gniazda, m.in. w nowych budkach, które zostają umieszczone na budynkach i okolicznych drzewach.

INWESTYCJE REKREACYJNE – to działania, na które już od kilku lat stawiają Kierownictwa i Rady Osiedli.

SIŁOWNIE ZEWNĘTRZNE i PLACE ZABAW- w 2013 r. powstały w 5 lokalizacjach- stanowią je urządzenia do ćwiczeń zainstalowane na podłożu gumowym lub utwardzonym kostką. Niektóre z obiektów współfinansowane są przez Jednostki Samorządu Pomocniczego Miasta Poznania.

Nieodłącznym elementem krajobrazu osiedli są place zabaw, które z roku na rok Spółdzielnia modernizuje lub buduje nowe. W tym roku kolejne kolorowe i bezpieczne urządzenia zabawowe ustawione zostały w 3 miejscach.

BOISKA
Tereny wokół budynków to nie tylko zieleń, ale także miejsca czynnego wypoczynku. Przykładem są tu oddane do użytku na początku września br. dwa pełnowymiarowe piaszczyste boiska do piłki siatkowej na os. Tysiąclecia, a na os. Armii Krajowej - pełnowymiarowy kort tenisowy. Miejsce to jest wyposażone m.in. w oświetlenie. Obiekt ten może być wykorzystywany do gry nie tylko w tenisa, ale także w piłkę siatkową oraz badmintona. Także na os. Piastowskim na początku maja br. otwarto boisko do gry w siatkówkę.

SM ,,Osiedle Młodych” może pochwalić się prowadzoną działalnością kulturalną i społeczno-oświatową. Z Domów Kultury oraz klubów korzysta rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób- dzieci, młodzież i dorośli.

***

Uroczystość z okazji powstania jednej z największych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce odbyła się 4 października br. w poznańskim Kinepolis. Nie zabrakło życzeń, gratulacji, wspomnień, a także podsumowania minionych 55 lat.

W uroczystości wziął udział Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, poznańscy parlamentarzyści: Krystyna Łybacka, Jadwiga Rotnicka, Bożena Szydłowska, Tomasz Górski, przedstawiciel Urzędu Miasta Poznania Bartosz Guss, Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Pełnomocnik Krajowej Rady Spółdzielczej na województwo wielkopolskie Waldemar Witkowski, radni miejscy: Adam Pawlik i Mariusz Wiśniewski, a także ks. dziekan Henryk Szymczak.
W spotkaniu wzięli też udział reprezentanci mieszkańców – członkowie Rady Nadzorczej i Rad Osiedli, a także przedstawicieli samorządów pomocniczych Miasta Poznania. Na spotkanie przybyli również prezesi spółdzielni mieszkaniowych z Poznania i Wielkopolski.

Jubileuszowe spotkanie było okazją do szczególnego podziękowania za pracę na rzecz Spółdzielni członkom organów samorządowych i pracownikom. Na podstawie postanowienia Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego sześć osób otrzymało z rąk Wojewody wielkopolskiego „Złote Medale za Długoletnią Służbę”. Wśród uhonorowanych osób są m.in. gospodarze domów, kierownicy osiedli i domów kultury, którzy wyróżniają się wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Wręczone zostały także odznaczenia Krajowej Rady Spółdzielczej„Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”. Uroczystość jubileuszową uświetnił recital aktorki Teatru Nowego w Poznaniu -Agnieszki Różańskiej oraz występ zespołu wokalnego ”Inspiro” z Domu Kultury „Orle Gniazdo”.

 

image-190
image-189
image-188
image-187
image-186
image-185
image-184
image-183
image-182
image-181